Nowa linia tramwajowa w Gdańsku. Miasto podpisało umowę z wykonawcą

2021-02-05-Fot-Dominik-Paszlinski-www-gdansk-pl

Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

[2021-02-05] Władze Gdańska podpisały w środę umowę z firmą MTM na budowę linii tramwajowej Nowa Warszawska. Kwota kontraktu opiewa na 59,8 mln zł. Trasa ma usprawnić połączenie między centrum a południowymi dzielnicami miasta.

Według zapowiedzi, realizacja inwestycji zakończy się w listopadzie 2022 r.

Jak podkreśliła podczas konferencji prasowej prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, budowa Nowej Warszawskiej to jedna z ważniejszych i wyczekiwanych przez mieszkańców inwestycji w komunikację miejską. – Nowa Warszawska to część większej całości, czyli Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej, konsekwentnie realizowanego i współfinansowanego ze środków unijnych. GPKM to również elementy usprawniające komunikację publiczną, takie jak zakup nowych tramwajów, wiaty przystankowe, które obecnie są montowane w różnych punktach miasta, czy wreszcie tablice informacyjne dla pasażerów umieszczane na przystankach. Stawiamy na rozwój komunikacji publicznej także w nowych, dynamicznie rozwijających się dzielnicach miasta – powiedziała Dulkiewicz.

Jak przekonują władze miasta, nowa linia tramwajowa znacznie skróci czas dojazdu z południowych dzielnic miasta do centrum. Trasa przebiegać będzie od pętli przy al. Pawła Adamowicza i włączać się ma w al. Havla na wysokości istniejącego skrzyżowania z ul. Łódzką.

Zakres prac obejmuje budowę całego, ok. 2-kilometrowego odcinka linii tramwajowej, nazywanej Nową Warszawską. Na trasie powstaną cztery przystanki tramwajowe. Wzdłuż linii wykonany zostanie również chodnik oraz droga rowerowa, zagospodarowana zostanie zieleń, pojawią się elementy małej architektury. W ramach prac przebudowany zostanie także ok. 210-metrowy odcinek ul. Piotrkowskiej, która oprócz nowej nawierzchni zyska także chodnik i oświetlenie. Dodatkowo inwestycja przewiduje kompleksową przebudowę infrastruktury podziemnej, w ramach której powstanie m.in. nowa kanalizacja deszczowa i sieć wodociągowa. Planowana jest też przebudowa sieci ciepłowniczej, gazowej oraz teletechnicznej.

Termin zakończenia robót został wyznaczony na listopad 2022 r. Według zapowiedzi, pierwszy tramwaj przejedzie po nowym torowisku wiosną 2023 roku.

Wykonawcę prac udało się wyłonić przy czwartym postępowaniu przetargowym – zostało nim konsorcjum firm MTM (lider) i Rajbud (partner), które złożyło najkorzystniejszą cenowo ofertę na kwotę 59,8 mln zł. – Jest to kolejna inwestycja, którą realizujemy w Gdańsku w formule tory–droga. Liczę, że uda nam się skrócić planowany termin zakończenia robót, natomiast w tym miejscu chciałbym z góry przeprosić i poprosić mieszkańców o wyrozumiałość. Przebudowa torów, zwłaszcza w rejonie al. Havla, będzie się wiązała z dużymi utrudnieniami i ograniczeniami jeśli chodzi o ruch oraz komunikację miejską. Ze swojej strony postaramy się maksymalnie terminy skrócić tak, by tych uciążliwości było jak najmniej – powiedział prezes MTM Marek Ignatowski.

Budowa Nowej Warszawskiej jest jednym z elementów programu „Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej – etap IVa”, współfinansowanego ze środków unijnych. W ramach przedsięwzięcia zrealizowana została linia tramwajowa w al. Pawła Adamowicza oraz przebudowa linii tramwajowej na Stogach. Projekt obejmuje również montaż nowych wiat przystankowych w 64 lokalizacjach, 84 tablic informacji pasażerskiej oraz zakup nowego dwukierunkowego wieloczłonowego taboru tramwajowego – 15 szt.