Małopolskie: niedługo otwarcie nowego węzła na A4

Fot-UM-Niepołomice

Fot. UM Niepołomice

[2020-05-15] Z początkiem lipca kierowcy będą mogli korzystać z nowego węzła Niepołomice na autostradzie A4 w Małopolsce. Inwestycja o wartości 41,8 mln zł poprawi dojazd do tego miasta i znajdującej się w nim strefy gospodarczej.

– „Szybkimi krokami zbliżamy się do finiszu inwestycji. Zgodnie z zapewnieniami wykonawcy, już na początku lipca pojedziemy nowym zjazdem” – poinformował na swojej stronie internetowej Urząd Miasta i Gminy Niepołomice.

Na budowanym zjeździe z autostrady A4 położono już cały asfalt. Obecnie kończy się montaż barier energochłonnych i trwają prace wykończeniowe.

Budowa węzła Niepołomice na autostradzie A4 trwa od jesieni 2018 r. Inwestycję realizuje konsorcjum Trakcja PRKiI z Warszawy i litewska AB Kauno Tiltai, które w drugim przetargu zaproponowało za wykonanie zadania 41,8 mln zł.

Była to najtańsza oferta, ale wciąż nie mieściła się w kosztorysie inwestorskim, który po pierwszym przetargu został podniesiony o ok. 3,9 mln zł, do ponad 31,6 mln zł. Wykonanie inwestycji stało się możliwe, ponieważ resort infrastruktury i samorząd Niepołomic wyasygnowały dodatkowe środki na sfinansowanie budowy węzła.

Nowy węzeł powstał między istniejącymi węzłami Kraków Bieżanów i Targowisko – w miejscu, gdzie autostrada A4 Kraków – Tarnów przecina drogę wojewódzką nr 964. Umożliwi to wjazd i zjazd z autostrady A4 na tę drogę wojewódzką, stanowiącą ważne połączenie gmin położonych po południowej stronie autostrady i Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej. Do tej pory droga wojewódzka przebiegała pod wiaduktem autostradowym, bez możliwości wjazdów i zjazdów na A4.

Według szacunków codziennie do strefy dojeżdża 870 pojazdów ciężarowych i ok. 4,3 tys. samochodów osobowych. Przewiduje się, że Niepołomicka Strefa Inwestycyjna, która zajmuje ok. 500 ha i pracuje w niej ok. 4,5 tys. osób, powiększy się i docelowo pracować w niej będzie 8 tys. osób, co sprawi dużo większy ruch pojazdów.

Wykonanie węzła Niepołomice ograniczy ruch tranzytowy z węzła Targowisko do strefy ekonomicznej przez Puszczę Niepołomicką i liczne miejscowości położone przy drodze wojewódzkiej nr 964. Samochody wyjeżdżające z niepołomickiej strefy i jadące na wschód (m.in. do Rzeszowa, na Ukrainę) po wybudowaniu węzła zaoszczędzą 12,5 km drogi (w porównaniu do obecnych możliwości), a te jadące na zachód (do Katowic, Berlina) – 5 km.

Logo PAP