Myślisz, że Volvo produkuje tylko samochody? Jesteś w błędzie

Mówisz Volvo, myślisz samochody. Szwedzkie przedsiębiorstwo kojarzone jest z bezpiecznymi autami osobowymi oraz pojazdami ciężarowymi. Zajmujące się projektowaniem i produkcją tych pierwszych Volvo Cars od przeszło dwóch dekad nie jest już jednak częścią Volvo Group: w 1999 roku zostało sprzedane Fordowi, a obecnie jest w rękach chińskiego przedsiębiorstwa Geely. Wytwarzanie samochodów osobowych od dawna nie było jedyną gałęzią działalności korporacji z Göteborga. Częścią Volvo Group jest na przykład Volvo Construction Equipment, które zajmuje się produkcją maszyn drogowych i budowlanych.

Szwedzcy wynalazcy, fuzja i przejęcie

Firmy prowadzące obecnie działalność pod nazwą Volvo Construction Equipment zostały założone na długo przed uformowaniem się samego Volvo. Firmy, gdyż Volvo CE powstało w wyniku fuzji dwóch przedsiębiorstw: zakładu Johana Theofrona Munktella, otwartego w 1832 roku w mieście Eskilstuna, który na początku XX wieku wyprodukował pierwszy szwedzki traktor, oraz działalności braci Jeana i Carla Gerharda Bolinderów ze Sztokholmu, założonej w 1844 roku, parającej się produkcją silników parowych i oleju silnikowego. W 1932 roku Bolinderowie przenieśli się do Eskilstuny, aby połączyć się z firmą Munktella, tworząc AB Bolinder-Munktell. W 1950 roku firma została wykupiona przez konstruktora samochodów osobowych i ciężarowych Volvo. Cztery lata później przedstawiła przełomową ładowarkę kołową H10, dzięki czemu znalazła się w pierwszej lidze producentów maszyn budowlanych. W 1973 roku AB Bolinder-Munktell zostało przemianowane na Volvo BM AB, by w 1995 roku przyjąć ostatecznie swoją obecną nazwę.

Katalog Volvo Construction Equipment obejmuje szeroki wybór maszyn drogowych i budowlanych. Znajduje się w niej kilkadziesiąt modeli koparek gąsienicowych i kołowych, w tym minikoparek, oraz kilkanaście modeli ładowarek, jak również wozidła przegubowe i sztywnoramowe. Volvo CE produkuje także kołowe i gąsienicowe układarki mas bitumicznych – te drugie kupisz lub wynajmiesz w naszej firmie – oraz walce do gruntu i zagęszczarki do asfaltu. Asortyment szwedzkiego przedsiębiorstwa uzupełniają układarki rur oraz maszyny wyburzeniowe.