Dwie obwodnice na Podkarpaciu. Podpisano umowy na wykonanie dokumentacji

2021-04-26-Fot-Pixabay-account-deleted
Fot. Pixabay/account_deleted

[2021-04-26] Podpisane zostały umowy na wykonanie dokumentacji projektowej dla dwóch obwodnic na Podkarpaciu: Przemyśla oraz Miejsca Piastowego. Obie inwestycje, o łącznej długości ponad 44 km, powstaną w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

Jak powiedział w poniedziałek podczas wideokonferencji wiceminister infrastruktury Rafał Weber, podpisanie umów na wykonanie dokumentacji to ważny krok do realizacji tych obwodnic. Przypomniał, że w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na Podkarpaciu powstanie w sumie osiem tras.

Obie inwestycje mają zapewnione finansowanie, a łączny ich koszt ma wynieść, według wiceministra, ok. 1 mld zł.

Wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch mówił, że inwestycje realizowane przez rząd uzupełniają te, które buduje samorząd. W tym kontekście wymienił m.in. inwestycje na drogach w Bieszczadach, gdzie rozbudowywany jest odcinek Hoczew-Polańczyk.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa rzeszowskiego oddziału GDDKiA Joanna Rarus, w przypadku obu obwodnic dokumentację przygotuje konsorcjum firm projektowych MPRB (lider), Mosty Kraków i MP Infra (partnerzy). „Termin realizacji prac to 33 miesiące. Wartość umowy dla obwodnicy Przemyśla wynosi ponad 12,6 mln zł, zaś dla obwodnicy Miejsca Piastowego ponad 10,6 mln zł” – podała.

W ramach umów wykonawca opracuje studium korytarzowe, studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej oraz materiały do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Rarus podkreśliła, że przez 6 miesięcy prowadzony będzie także monitoring osuwisk. „Przygotowanie dokumentacji projektowej jest warunkiem niezbędnym do przejścia do kolejnego etapu inwestycji, tj. realizacji zadań w systemie „projektuj i buduj” – przypomniała.

Obwodnica Przemyśla powstanie w ciągu dróg krajowych nr 28 i 77, jej długość wyniesie ok. 22 km. Jej budowa pozwoli na usprawnienie ruchu tranzytowego, którego część z autostrady A4 przejmuje droga krajowa nr 77, prowadząc dalej przez Przemyśl na wschód, do przejścia granicznego z Ukrainą w Medyce.

Jak zaznaczyła Rarus, droga krajowa nr 77 pozwala na kontynuację transportu z kierunku północnego (Warszawa, Radom, Jarosław) w stronę Przemyśla. „Dalej drogą krajową nr 28 transport kierowany jest do przejść granicznych na południu Polski. Realizacja tej obwodnicy pozwoli na skierowanie ruchu tranzytowego poza zabudowę Przemyśla, a to zapewni odciążenie miasta z ruchu pojazdów ciężarowych. Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców miasta” – dodała.

Natomiast obwodnica Miejsca Piastowego będzie częścią drogi krajowej nr 28. Jej planowana długość to ponad 22 km. Jak tłumaczy Rarus, pozwoli na usprawnienie ruchu tranzytowego, gdyż istniejąca DK28 stanowi jedną z dróg krajowych prowadzących transport z kierunku zachodniego (od Katowic i Krakowa poprzez Nowy Sącz, Krosno, Sanok) w stronę wschodnią, tj. do przejścia granicznego w Medyce.

„Budowa inwestycji pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza gęstą zabudowę miejscowości Miejsce Piastowe, Rymanów, Besko oraz Zarszyn, a to zapewni odciążenie miejscowości z ruchu pojazdów ciężarowych. Dodatkowo, nowa droga usprawni transport samochodów osobowych na kierunku Jasło – Sanok, co poprawi bezpieczeństwo mieszkańców wymienionych miejscowości” – podkreśliła rzeczniczka rzeszowskiego oddziału GDDKiA. Obwodnice Przemyśla i Miejsca Piastowego powstaną w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic. W ramach tego programu do 2030 r. powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 km. Na Podkarpaciu będzie osiem takich inwestycji.

logo PAP