Dokumentacja nowego mostu w Sanoku ma kosztować 1,4 mln zł

2021-09-17-Fot-WikimediaCommons-Silar
Fot. WikimediaCommons/Silar

[2021-09-17] Niemal 1,4 mln zł będzie kosztować przygotowanie dokumentacji projektowej nowego mostu przez San w Sanoku na Podkarpaciu. Cała inwestycja, która będzie dofinansowana z programu „Mosty dla regionów”, będzie kosztować prawie 65 mln zł.

We wtorek, 14 września w sanockim Ratuszu została podpisana umowa na wykonanie dokumentacji nowej przeprawy. Obecna na uroczystości wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, powiedziała, że budowa nowego mostu to inwestycja, na którą mieszkańcy czekali bardzo wiele lat.

Przypomniała, że obecny most miał być przeprawą tymczasową, a funkcjonuje blisko 40 lat.

Jarosińska-Jedynak zwróciła uwagę, że nowy most zwiększy dostępność transportową miasta i wpłynie na jego rozwój. – Wszędzie tam, gdzie można dojechać tam się rozwija przedsiębiorczość, rozwija się też społeczność, tworzą się nowe miejsca pracy, tworzą się nowe miejsca do mieszkania – wyliczyła.

Inwestycja będzie dofinansowana z programu „Mosty dla regionów”, a cały budżet tego programu wynosi 2,3 mld zł. Dodała, że tworząc tego typu rozwiązanie rząd zdawał sobie sprawę, że nie wszystkie samorządy stać na przygotowanie dokumentacji projektowej i wykonanie inwestycji mostowych.

– Cieszę się bardzo, że pan burmistrz zdecydował się na złożenie wniosku, wypełnienie aplikacji i przedłożenie tych dokumentów. Na spotkaniach ze mną, pan burmistrz przekazywał informacje, jak ważna jest to inwestycja, nie tylko z punktu widzenia mieszkańców, ale również z punktu widzenia turystyki. Bo przeprawa otwiera ważne instytucje kulturalne, jak Muzeum Budownictwa Ludowego czy miejscowy Zamek Królewski – stwierdziła.

Również mieszkańcy prawobrzeżnej części Sanoka oraz Międzybrodzia, dzięki nowej przeprawie, będą mogli bez problemu dostać się do ważnych dla nich instytucji czy punktów handlowych i usługowych. Na prawym brzegu Sanu jest zlokalizowane również wejście do Parku Krajobrazowego Gór Słonnych.

Zdaniem Jarosińskiej-Jedynak, nowa inwestycja w Sanoku nie tylko poprawi bezpieczeństwo, ale wpłynie na zwiększenie jakości życia mieszkańców. – Cieszę się, że mamy już kolejny etap tej inwestycji za sobą, teraz czas na realizację i czekamy na następne efekty w postaci już gotowej dokumentacji i kolejnej umowy na wykonanie przeprawy – powiedziała wiceminister.

Z kolei burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski powiedział, że budowa nowego mostu to inwestycja, która będzie łączyć, a nie dzielić. – Most wpłynie na rozwój miasta, dlatego ogromnie się cieszę, że podpisaliśmy dziś umowę za przygotowanie dokumentacji tej przeprawy – mówił.

Matuszewski dodał, że nowy most to inwestycja w przyszłość miasta. Przypomniał, że w ubiegłym roku z powodu wysokiego stanu wód opadowych, dotychczasowy most musiał na pewien czas być zamknięty.

Podpisana we wtorek umowa zakłada przygotowanie dokumentacji projektowej mostu przez San. Wartość umowy to niemal 1,4 mln zł, dofinansowanie z budżetu państwa wynosi ok. 1 mln zł. Projekt, który wykona firma Sweco ma być gotowy w lutym 2023 r.

Szacowany koszt budowy nowej przeprawy na Sanie wraz z budową dróg dojazdowych oraz skrzyżowania z drogą krajową nr 886 wynosi prawie 65 mln zł. Z tej kwoty dofinansowanie z programu „Mosty dla regionów” wyniesie ok. 52 mln zł.

Most będzie miał ok. 120 metrów długości i 14 metrów szerokości. Inwestycja ma być gotowa w 2024 r.

Logo PAP