Czy można dokonać załadunku masy bitumicznej w sposób bezkontaktowy?

Czy można dokonać załadunku masy bitumicznej w sposób bezkontaktowy? Odpowiedź brzmi tak, a kluczem do tego rozwiązania jest podajnik masy bitumicznej. Wprowadzenie podajników samobieżnych mas bitumicznych do procesu budowy dróg pozwala na bezkontaktowy załadunek mieszanki mineralno-asfaltowej, co przekłada się na wiele korzyści dla wykonawców i jakość nawierzchni.

Jak podawać masę bitumiczną w sposób bezkontaktowy?

Klasycznym rozwiązaniem problemu dostarczania masy bitumicznej do układarki asfaltu jest załadunek z samochodu dostawczego. Dużo skuteczniejszą metodą, jest wykorzystanie podajnika mas bitumicznych.

Dzięki temu rozwiązaniu eliminowane są kosztowne i niekiedy generujące straty materiałowe przestoje. Wykorzystanie podajnika samobieżnego pozwala na ciągłe układanie masy bitumicznej, bez konieczności zatrzymywania się w czasie rozkładania mieszanki. Tym samym wykluczane jest zagrożenie wychłodzenia się mieszanki, co gwarantuje jej prawidłowe zagęszczenie.

Jakie są zalety takiego rozwiązania technicznego?

Zastosowanie podajnika masy bitumicznej przynosi wiele korzyści dla wykonawców dróg ekspresowych i autostradowych. Po pierwsze, wpływa na poprawę jakości dróg, gdyż warstwa ścieralna układana w sposób ciągły jest znacznie wyższej jakości niż ta uzyskana bez użycia podajnika samobieżnego. Po drugie, pozwala na skrócenie czasu realizacji inwestycji, co jest niezwykle ważne dla harmonogramu robót.

Podsumowując, załadunek masy bitumicznej w sposób bezkontaktowy jest możliwy dzięki zastosowaniu podajnika masy bitumicznej. To rozwiązanie techniczne przynosi wiele korzyści dla wykonawców i jakości nawierzchni, co sprawia, że coraz częściej jest wykorzystywane zarówno w Polsce, jak i na świecie.