Bezpłatne webinaria dla projektantów i zarządców dróg

2020-09-16-Fot-Pixabay-geralt

Fot. Pixabay/geralt

[2020-09-16] Bezpłatne webinaria m.in. dla projektantów, zarządców dróg, administracji drogowej, oraz nadzoru budowlanego i wykonawców będą zorganizowane dzięki porozumieniu, które Ministerstwo Infrastruktury podpisało ze Stowarzyszeniem Polski Kongres Drogowy – poinformował we wtorek resort.

Wskazano, że podczas 10 szkoleń zostaną zaprezentowane założenia nowego systemu wymagań technicznych w drogownictwie oraz wytyczne techniczne w ramach wzorców i standardów.

– Ministerstwo Infrastruktury kompleksowo wspiera zarządców dróg samorządowych. Na drogi lokalne kierujemy środki na niespotykaną wcześniej skalę z Funduszu Dróg Samorządowych. Ponadto wspieramy samorządy dostarczając im wiedzę techniczną. W nowych wytycznych zawarto katalogi typowych rozwiązań, zasady i przykłady projektowania oraz wytyczne utrzymania dróg i drogowych obiektów inżynierskich – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zaznaczył, że rozwiązania te pozwalają na optymalizację kosztów na każdym etapie inwestycji, przy zachowaniu najwyższych standardów jakościowych i bezpieczeństwa. „Dzięki temu samorządy uzyskają cenną wiedzę o zasadach projektowania, realizacji i utrzymania infrastruktury drogowej – dodał.

Podpisana umowa to kolejny krok na drodze do wprowadzenia nowoczesnego systemu wymagań technicznych w drogownictwie, którego podstawowym założeniem jest odejście od szczegółowych warunków technicznych w formie przepisów techniczno-budowlanych, na rzecz szeregu specjalistycznych opracowań, rekomendowanych do stosowania przez ministra właściwego do spraw transportu.

Przypomniano, że w latach 2016-2020, na zlecenie MI, zespoły specjalistów z zakresu drogownictwa pracowały nad 25 wytycznymi dotyczącymi projektowania, realizacji i utrzymania dróg, 14 wytycznymi dotyczącymi drogowych obiektów inżynierskich oraz dwoma opracowaniami dotyczącymi modelowania informacji o budowaniu (BIM).

Wskazano, że rozwiązania opracowane przez specjalistów m.in. z Politechniki Warszawskiej, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Wrocławskiej, Instytutu Badawczego Dróg i Mostów oraz firm projektowych wymagają jeszcze konsultacji z przedstawicielami środowiska branżowego, do których są adresowane.

Pierwsze webinarium odbędzie się 29 września 2020 r.

logo PAP