Równiarki
Równiarki wykorzystuje się w budownictwie drogowym i kubaturowym do prac ziemnych związanych z wykańczaniem realizowanych robót. Maszyny tego typu zbierają wierzchnią warstwę podłoża, profilują nasypy, wykopy czy wały. Mogą być używane także do odśnieżania czy pracy przy przemieszczaniu zalegających materiałów m.in. w górnictwie czy recyklingu. W ofercie firmy Bellator są dostępne używane równiarki wyprodukowane przez najlepszych światowych dostawców. Posiadamy sprzęt o różnej wielkości i mocy, z zaawansowanymi systemami niwelacyjnymi i ułatwiającym pracę wyposażeniem, zapewniającym zarówno obniżenie kosztów eksploatacji, jak i wpływającym na ergonomię pracy operatora. Urządzenia są po przeglądzie technicznym, przygotowane do pracy. Jeśli wśród naszej oferty nie ma maszyny spełniającej Państwa oczekiwania, zachęcamy do kontaktu. Jesteśmy w stanie sprowadzić dowolny używany sprzęt.
Sprzęt do wykończeniowych robót ziemnych
Równiarki są najczęściej wykorzystywane do prowadzenia robót ziemnych. Ich zadaniem jest usuwanie stosunkowo niewielkich warstw gruntu oraz nadawanie pożądanego kształtu wykonywanym podczas prac budowlom ziemnym – nasypom, wałom, konstrukcjom oporowym czy wykopom. Równiarki wykorzystuje się powszechnie przy budowie dróg oraz przygotowaniu terenu pod inwestycje kubaturowe. Są używane także przy pracach niwelacyjnych, budowie i konserwacji wałów przeciwpowodziowych, a nawet przy odśnieżaniu, poprawie stanu dróg gruntowych czy zgarnianiu zalegających materiałów w górnictwie czy gospodarce odpadami.
Jak działa równiarka?
Obecnie produkowane równiarki mają zazwyczaj konstrukcję ramową, z łamaną ramą skrętną. Z tyłu urządzenia, za osią, umieszczony jest zrywak, który podczas pracy ma za zadanie spulchniać nawierzchnię. Dalej, pod ramą łączącą oś przednią ze znajdującym się z tyłu zespołem napędowym i kabiną operatora, znajduje się zasadnicze narzędzie równiarki – lemiesz. Służy on do zgarniania warstwy gruntu, a dzięki możliwości zmiany kąta ustawienia także do usuwania materiału na boki.
Maszyny do prac o różnej skali i charakterze
Równiarki są dostępne w szerokim zakresie wielkości – od najmniejszych o masie kilku ton, aż po maszyny powyżej 30 ton. Zróżnicowana wielkość w połączeniu z szerokim wachlarzem dostępnych mocy pozwala na dobór sprzętu do wielkości realizowanej inwestycji oraz rodzaju materiału, z jakim maszyna będzie pracować. Oprócz mocy, wielkości i uzyskiwanego momentu obrotowego, zakresu pracy lemiesza i zrywaka niezwykle ważne są zastosowane w maszynie układy pozwalające na precyzyjne wykonywanie zadań.
Nowoczesne systemy nadzorujące pracę maszyny
Systemy niwelacyjne montowane w równiarkach pozwalają na wykonywanie prac z niezwykłą precyzją. Systemy optyczno-mechaniczne korzystające z tradycyjnych palików i linek coraz rzadziej są w stanie spełnić wymogi nowoczesnych, złożonych realizacji. W równiarkach stosuje się więc systemy 2D wykorzystujące ultradźwięki czy laser, a także systemy 3D, korzystające z systemu GPS oraz LPS, wykorzystujące dodatkowo pomiary laserowe.
Wydajne i efektywne korzystanie z równiarek jest dziś znacznie ułatwione dzięki różnego rodzaju rozwiązaniom technicznym poprawiającym niezawodność i szybkość działania. Ważne są nowoczesne silniki pozwalające na ograniczenie zużycia paliwa i powodujące mniejszą emisję. Istotne są także ułatwiające poruszanie się napędy hydrauliczne o wysokiej sprawności. Wiele maszyn ma też zaawansowane systemy monitorowania stanu najważniejszych podzespołów całego urządzenia pozwalające na błyskawiczne wykrycie usterek i niesprawności.