Wybrano wykonawcę ronda turbinowego w Skawinie

Wybrano wykonawcę ronda turbinowego w Skawinie

2021-06-16-rondo

[2021-06-16] GDDKiA wybrała wykonawcę rozbudowy drogi krajowej nr 44 na granicy Skawiny i Krakowa, która polega na zastąpieniu skrzyżowania rondem turbinowym. Wskazano najtańszą ofertę opiewającą na ponad 9,4 mln zł. Inwestycja powinna być gotowa w przyszłym roku.

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad GDDKiA Iwona Mikrut, spośród siedmiu złożonych ofert wybrano propozycję firmy Eurovia Polska.

Przedstawicielka GDDKiA zaznaczyła, że wszyscy oferenci zaproponowali skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie zadania o dwa miesiące, co oznacza, że budowa potrwa dziewięć miesięcy od momentu podpisania umowy, a nie jak zakładano 11 miesięcy. Trzy miesięczny okres zimowy nie będzie wliczany do czasu przeznaczonego na realizację inwestycji.

„Jeżeli nie wpłyną odwołania od wyboru wykonawcy, zostanie z nim podpisana umowa” –  zapowiedziała rzeczniczka.

W ramach przedsięwzięcia jest przewidziana przebudowa istniejącego skrzyżowania obwodnicy Skawiny z ulicami Krakowską i Skotnicką na rondo turbinowe. Zaplanowano też m.in. przebudowę drogi gminnej (ul. Wapowskiego), wybudowanie ciągów dla pieszych i pieszo–rowerowych, zjazdów indywidualnych oraz zatok i przystanków komunikacji autobusowej.

Istniejące skrzyżowanie jest zlokalizowane przy granicy miast Kraków i Skawina. Krzyżują się tam obwodnica miasta w ciągu DK44, ulice Krakowska w Skawinie i Skotnicka w Krakowie, czyli główne trasy komunikacyjne dla ruchu tranzytowego w kierunku Oświęcimia i lokalnego. Ulica Skotnicka dodatkowo prowadzi ruch do autostradowego węzła A4 Kraków Skawina.

Według pomiarów GDDKiA w czasie szczytów komunikacyjnych natężenie ruchu wynosi na skrzyżowaniu ponad 3 tys. pojazdów na godzinę. Dlatego dla usprawnienia ruchu i poprawy bezpieczeństwa niezbędna jest przebudowa skrzyżowania na rondo turbinowe dwupasowe – wskazała rzeczniczka. Inwestycja posiada już decyzję zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) wydaną w marcu przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę.

pap-logo

BELLATOR

Maszyny Budowlane Sp. z o.o.
Aleja Rodziny Gürtlerów 101
41-700 Ruda Śląska
Tel./fax +48 32 340 80 57
Email biuro@bellator-mb.pl

Zamieszczone na stronach portalu internetowego prowadzonego przez ABRYS Sp. z o.o. w ramach domeny bellator-mb.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, jest zabronione.