Ścieżki rowerowe na miejscu dawnych torów wąskotorówki

Ścieżki rowerowe na miejscu dawnych torów wąskotorówki

Fot. Pixabay / un-perfect

Fot. Pixabay / un-perfect

[2020-08-13] Budowa nowych dróg rowerowych, wspólne działania edukacyjne oraz promocja turystyki z wykorzystaniem terenów leśnych – to główne cele deklaracji współpracy pomiędzy Województwem Świętokrzyskim a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu.

Porozumienie w tej sprawie podpisali marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski oraz dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Andrzej Matysiak.

– Planujemy, aby część nowych ścieżek rowerowych znalazła się w śladach dawnych kolejek wąskotorowych, które przebiegają przez lasy państwowe. Są to niewykorzystane tereny, które mogą stać się pięknymi trasami i służyć turystom oraz mieszkańcom – mówił Tomasz Jamka, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

W województwie świętokrzyskim jest obecnie około 4 tys. km dróg rowerowych. Niewykluczone, że w ramach porozumienia wytyczonych zostanie kolejnych kilkaset kilometrów. Celem współpracy jest także promocja nowych szlaków turystyczny, które mogą powstać w ciągu dróg leśnych, przygotowanie oznakowania szlaków oraz miejsc do wypoczynku. – W okresie pandemii wzrosła rola lasów jako atrakcji prozdrowotnej. Nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Tu można uciec od zgiełku. Dodatkowo turystyka rowerowa w lasach państwowych nabiera coraz większego znaczenia – mówił dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Andrzej Matysiak.

W ramach porozumienia zostanie powołany specjalny zespół, który będzie realizował założenia nowego projektu. Będzie on odpowiedzialny m.in. za przygotowanie koncepcji nowych tras rowerowych.

pap-logo

 

BELLATOR

Maszyny Budowlane Sp. z o.o.
Aleja Rodziny Gürtlerów 101
41-700 Ruda Śląska
Tel./fax +48 32 340 80 57
Email biuro@bellator-mb.pl

Zamieszczone na stronach portalu internetowego prowadzonego przez ABRYS Sp. z o.o. w ramach domeny bellator-mb.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, jest zabronione.