Od poniedziałku kierowcy pojadą nowym mostem na Dunajcu w Kurowie na DK75

Od poniedziałku kierowcy pojadą nowym mostem na Dunajcu w Kurowie na DK75

2021-10-21-Fot-gazetakrakowska-pl
Fot. gazetakrakowska.pl

[2021-10-21] Nowy most na Dunajcu w Kurowie koło Nowego Sącza w ciągu drogi krajowej nr 75 zostanie udostępniony kierowcom 25 października. Nowy most przeszedł pomyślnie próby obciążenia: dynamiczną i statyczną.

W listopadzie rozpocznie się rozbiórka tymczasowych podpór nowego mostu. W tym roku wykonawca przystąpi także do rozbierania starego obiektu. Kończone będą zjazdy indywidualne od strony Nowego Sącza oraz oświetlenie drogi.

Nowy most został zaprojektowany zgodnie z parametrami technicznymi wymaganymi dla drogi klasy GP (główna przyśpieszona). Jest położony poniżej starego mostu i dłuższy od poprzednika o 200 m. Całkowita jego długość wynosi 602 metry, szer. 17,18 m, natomiast pylony wznoszą się na ok. 33,5 m od poziomu terenu. Most posiada po jednym pasie ruchu w każdym kierunku.

– Ze względu na jego konstrukcję i lokalizację możliwa będzie dobudowa drugiej jezdni z dodatkowym mostem, kiedy zapadanie decyzja o budowie nowej trasy do Nowego Sącza, tzw. „sądeczanki” – mówi  Iwona Mikrut, rzeczniczka krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W ramach inwestycji na odcinku dwóch kilometrów zostanie zmieniony przebieg drogi krajowej nr 75: od parkingu w Tęgoborzu do skrzyżowania w Kurowie.

Wykonawcą zadania o wartości ponad 189 mln zł jest polsko-węgierskie konsorcjum firm: Banimex i Hodmezovasarhelyi Utepito Korlatolt Felelossegu.

Nowy obiekt zastąpi istniejący most w Kurowie, który został wybudowany w 1943 r. i ma 407,6 m długości. Jest zbyt wąski, ponieważ jego szerokość wynosi tylko 7,5 m, co powoduje, że jezdnia ma 6 metrów szerokości. Stan techniczny starego mostu jest zły.

pap-logo

BELLATOR

Maszyny Budowlane Sp. z o.o.
Aleja Rodziny Gürtlerów 101
41-700 Ruda Śląska
Tel./fax +48 32 340 80 57
Email biuro@bellator-mb.pl

Zamieszczone na stronach portalu internetowego prowadzonego przez ABRYS Sp. z o.o. w ramach domeny bellator-mb.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, jest zabronione.