Obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej oddana do użytku

Obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej oddana do użytku

2020-09-08-Fot-GDDKiA

Fot. GDDKiA

[2020-09-08] Od poniedziałku 7 września kierowcy mogą korzystać z obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej, w ciągu drogi krajowej nr 73 w Małopolsce.

Inwestycja zanotowała opóźnienie, bo poprzedni wykonawca zszedł z placu budowy jesienią 2017 r. i GDDKiA musiała wyłonić nowego. Budowę trasy dokończyło konsorcjum polsko-węgierskie w składzie: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Banimex (lider) oraz Azi-Bud z Będzina (partner) i węgierska firma Duna Aszfalt (partner).

Obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej jest drogą jednojezdniową klasy głównej przyspieszonej (GP) o długości około 6,9 km. W ciągu trasy powstało osiem obiektów inżynierskich: most na potoku Bagienica, pięć wiaduktów drogowych (trzy nad drogami i ulicami, dwa nad linią kolejową) oraz dwa przejścia dla zwierząt. Wartość wszystkich prac wyniosła ponad 145 mln zł, z czego kontraktu na dokończenie inwestycji – ponad 102 mln zł.

Inwestycja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko w wysokości ponad 92 mln zł.

Początkowo obwodnicę budowało od listopada 2016 r. konsorcjum Vistal Gdynia SA (lider konsorcjum) i Kieleckie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych (partner). W październiku 2017 r. GDDKiA odstąpiła od umowy z nimi, ponieważ wykonawca nie wywiązywał się z zapisów umowy i harmonogramu z powodu problemów finansowych.

pap-logo

BELLATOR

Maszyny Budowlane Sp. z o.o.
Aleja Rodziny Gürtlerów 101
41-700 Ruda Śląska
Tel./fax +48 32 340 80 57
Email biuro@bellator-mb.pl

Zamieszczone na stronach portalu internetowego prowadzonego przez ABRYS Sp. z o.o. w ramach domeny bellator-mb.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, jest zabronione.