Jakie są najczęściej występujące awarie maszyn budowlanych?

Najczęstsze awarie maszyn budowlanych

Maszyny budowlane to skomplikowane konstrukcje składające się z setek, a nawet tysięcy części. Niektóre z nich są mniej podatne na uszkodzenia, a inne bardziej. Jakie są najczęstsze awarie maszyn budowlanych?

Awarie silnika

Jednymi z najpoważniejszych, a zarazem najpowszechniej występujących problemów z maszynami budowlanymi są awarie silnika. Do najczęstszych usterek zaliczyć można:

– uszkodzenie tłoków,

– pęknięcie pierścieni tłokowych,

– uszkodzenie turbiny,

– wyciek płynów chłodniczych i oleju,

– zatarcie łożyska korbowego,

– zatarcie całego silnika.

Awarie silnika są często poważne, a ich usunięcie kosztowne, dlatego warto zawczasu zadbać o regularne przeglądy maszyny.

Awarie mechanizmu gąsienicowego

Do innych często występujących problemów z maszynami budowlanymi zaliczyć trzeba awarie mechanizmu gąsienicowego. Mają one przede wszystkim podłoże eksploatacyjne. Szczególnie podatne na uszkodzenia są gąsienice gumowe, które ulegają szybkiej degradacji w wyniku dużych obciążeń dynamicznych i niekorzystnego oddziaływania podłoża. Koparki czy frezarki gąsienicowe z uszkodzonymi łańcuchami gąsienicowymi mogą zostać całkowicie unieruchomione, przez co nieodzowne staje się wezwanie serwisu.

Awarie układów chłodzenia i elektrycznego

Kolejnym układem maszyn budowlanych, którego często dotykają awarie, jest układ chłodzenia. Naturalnemu zużyciu podlegają wentylatory czy pompy wody – jeśli ich stan nie jest regularnie sprawdzany, mogą odmówić posłuszeństwa. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku układu elektrycznego. Najgroźniejsze są dla niego niskie temperatury i wilgoć, więc trzeba zwracać na niego szczególną uwagę w okresie zimowym. Warto okresowo sprawdzać, czy wtyczki nie są przetarte lub nasiąknięte wodą, a także czy w wiązkach instalacji nie ma luźnych i nieosłoniętych przewodów.

W przypadku awarii maszyny zapraszamy do zgłoszenia się do naszego serwisu maszyn drogowych i budowlanych. Wykonujemy naprawy bieżące, przeglądy, prace konserwacyjne oraz remonty generalne. Serwis świadczymy w naszej bazie w Rudzie Śląskiej, bezpośrednio na placu budowy oraz w innym miejscu wskazanym przez klienta.

BELLATOR

Maszyny Budowlane Sp. z o.o.
Aleja Rodziny Gürtlerów 101
41-700 Ruda Śląska
Tel./fax +48 32 340 80 57
Email biuro@bellator-mb.pl

Zamieszczone na stronach portalu internetowego prowadzonego przez ABRYS Sp. z o.o. w ramach domeny bellator-mb.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, jest zabronione.