W Krakowie kończy się budowa drugiej estakady kolejowej

W Krakowie kończy się budowa drugiej estakady kolejowej

Fot. Pixabay / MichaelGaida

Fot. Pixabay / MichaelGaida

[2020-08-12] Do końca tego roku powinna być gotowa druga estakada budowana w ramach modernizacji kolejowej linii średnicowej E30 biegnącej przez centrum Krakowa. Zgodnie z planami cała inwestycja zostanie zrealizowana do końca przyszłego roku.

Rozpoczęte w lipcu 2017 r. prace modernizacyjne linii średnicowej zakładają zastąpienie dwoma nowymi, 850-metrowymi estakadami nasypu ziemnego biegnącego przez centrum Krakowa, od ul. Kopernika do ul. Miodowej, i wybudowanie na nich czterech torów oraz powstanie nowych mostów na Wiśle, a także przystanków kolejowych Kraków Grzegórzki przy Hali Targowej i Kraków Złocień. Pierwsza z estakad została ukończona w lipcu zeszłego roku i od tego czasu poruszają się po niej pociągi.

Jak poinformował we wtorek Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych, budowa drugiej estakady jest zaawansowana – praktycznie gotowa jest betonowa konstrukcja pierwszej części, biegnącej wzdłuż ul. Blich. Wykonawca jesienią będzie mógł przystąpić tam do układania torów i montażu sieci trakcyjnej.

Na drugiej części estakady – od ul. Grzegórzeckiej do ul. Miodowej – prace przy betonowaniu jej konstrukcji są zaawansowane w 80 proc. Zgodnie z zapowiedziami, do końca roku wszystkie elementy betonowe estakady zostaną ukończone i rozpoczną się prace związane z montażem infrastruktury kolejowej.

W sumie PLK przebudowują 20 km torów. Po zakończeniu inwestycji pociągi pojadą po nich z prędkością 160 km/h, a w centrum Krakowa – 100 km/h. – Modernizacja krakowskiej linii średnicowej polega w dużej mierze na rozbudowie o dodatkowe dwie pary torów pomiędzy stacjami Kraków Główny i Kraków Płaszów, z przeznaczeniem głównie dla pociągów aglomeracyjnych. Dzięki temu znacznie się zwiększy przepustowość tej najważniejszej linii kolejowej w mieście, co pozwoli na uruchomienie dodatkowych pociągów regionalnych – wskazał Hamarnik.

Wartość inwestycji przekracza 1 mld zł, z czego unijne dofinansowanie wynosi 194,9 mln euro. Zakończenie całości prac planowane jest pod koniec 2021 r.

pap-logo

 

BELLATOR

Maszyny Budowlane Sp. z o.o.
Aleja Rodziny Gürtlerów 101
41-700 Ruda Śląska
Tel./fax +48 32 340 80 57
Email biuro@bellator-mb.pl

Zamieszczone na stronach portalu internetowego prowadzonego przez ABRYS Sp. z o.o. w ramach domeny bellator-mb.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, jest zabronione.