Finał budowy trzech metropolitalnych węzłów integracyjnych

Finał budowy trzech metropolitalnych węzłów integracyjnych

2021-05-19-Fot-Pixabay-jaroslaw-igras
Fot. Pixabay/Jaroslaw Igras

[2021-05-19] Zakończono budowę trzech metropolitalnych węzłów integracyjnych w Pomorskiem: Pruszcz Gdański, Pszczółki i Cieplewo. Inwestycje kosztowały łącznie 49 mln zł, z czego 26 mln zł pochodziło z budżetu Unii Europejskiej.

Podsumowanie inwestycji odbyło się we wtorek w Pruszczu Gdańskim.

„Inwestycje, które rozpoczęły się w 2017 r., obejmowały nie tylko budowę samych węzłów, ale także budowę i przebudowę dróg, chodników, tras rowerowych i miejsc parkingowych. Powstały parkingi na 171 aut, 156 rowerów oraz 14,5 km dróg rowerowych i chodników” – poinformowała rzeczniczka prasowa Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot Alicja Mongird.

W sumie na terenie pięciu samorządów – gmina miejska Pruszcz Gdański, gmina Pruszcz Gdański, gmina Pszczółki, gmina Trąbki Wielkie oraz powiat gdański – zrealizowano 23 inwestycje.

Dzięki projektowi na terenie miasta Pruszcz Gdański, jako lidera projektu, zrealizowano 12 inwestycji, m.in. budowę parkingu typu park&ride dla samochodów osobowych i rowerów przy ul. Dworcowej, budowę parkingu samochodowego przy dworcu PKP, przebudowę ul. Skalskiego i ul. Dąbrowskiego, budowę ścieżek rowerowych oraz kładek i mostków pieszo–rowerowych w różnych częściach miasta.

Inne inwestycje – m.in. budowa trasy rowerowej Juszkowo–Pruszcz Gdański, zagospodarowanie otoczenia wokół węzła przesiadkowego w Cieplewie, budowa parkingu przy dworcu PKP w Pszczółkach, budowa ścieżki rowerowej na trasie Żelisławki– Sobowidz, czy budowa ścieżki pieszo–rowerowej na odcinku Pruszcz Gdański–Radunica – realizowane były przez pozostałe samorządy.

Całkowita wartość projektu pn. „Budowa węzłów integracyjnych Pruszcz Gdański, Cieplewo i Pszczółki wraz z trasami dojazdowymi” wyniosła 49 mln zł, z czego 26 mln zł to dofinansowanie unijne. Wartość inwestycji zrealizowanych w samym Pruszczu Gdańskim wyniosła ponad 24 mln zł, a dofinansowanie z UE do tych inwestycji to 17,6 mln zł.

pap-logo

BELLATOR

Maszyny Budowlane Sp. z o.o.
Aleja Rodziny Gürtlerów 101
41-700 Ruda Śląska
Tel./fax +48 32 340 80 57
Email biuro@bellator-mb.pl

Zamieszczone na stronach portalu internetowego prowadzonego przez ABRYS Sp. z o.o. w ramach domeny bellator-mb.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, jest zabronione.