Jakie części do maszyn drogowych wykorzystywać do naprawy?

Części do maszyn drogowych – kupować nowe czy naprawiać

Maszyny drogowe narażone są na duże obciążenia podczas pracy. Nawet najlepszej jakości sprzęt wcześniej czy później ulega awariom. Pojawia się wtedy pytanie: jakich części użyć do naprawy maszyny i czy można było zapobiec kosztownej naprawie wcześniej?

Maszyny drogowe objęte okresem gwarancyjnym powinny być naprawiane tylko z wykorzystaniem części nowych polecanych przez renomowanego producenta. Jest to zalecane rozwiązanie z tego względu, że instalacja atestowanych części gwarantuje sprawną pracę naprawianej maszyny. Nawet jeżeli taka część ulegnie awarii mamy możliwość bezpłatnej wymiany elementu maszyny na nowy.

Części zamienne i używane do maszyn drogowych

Inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku zamienników części do maszyn. Mimo że specyfikacja tych elementów jest zbliżona do części oryginalnych i tworzone są z myślą o dopasowaniu do danej maszyny, to zazwyczaj różnice w wytrzymałości mogą przyczyniać się do wcześniejszego zużywania zamienników w stosunku do części oryginalnych. Jeżeli decydujemy się już na części zamienne do maszyn, to należy mieć pewność, że maszyna nie jest już objęta okresem gwarancyjnym, a po drugie należy dobierać części tak, by ich parametry były, jak najbardziej zbliżone do części oryginalnych.

Części używane to loteria. Mimo że potrafią być o połowę tańsze od części nowych, to nie ma badań technicznych, które weryfikowałyby ich wytrzymałość. Jedna część używana może służyć lata, podczas gdy inna psuje się od razu i zwiększa koszt naprawy.

Wybór należy do właściciela, natomiast radą z naszej strony jest to, by przy zakupie części kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem, a niekoniecznie najniższą ceną.

Czy awarii maszyny budowlanej można było uniknąć?

Oczywiście, że tak! Maszyny drogowe powinny trafiać do serwisu na diagnostykę w przypadku wystąpienia najmniejszych niepokojących objawów, w celu zapobiegania reakcji lawinowej. Zniszczenie jednej niepozornej części do maszyn drogowych, może inicjować uszkodzenie większych podzespołów.

BELLATOR

Maszyny Budowlane Sp. z o.o.
Aleja Rodziny Gürtlerów 101
41-700 Ruda Śląska
Tel./fax +48 32 340 80 57
Email biuro@bellator-mb.pl

Zamieszczone na stronach portalu internetowego prowadzonego przez ABRYS Sp. z o.o. w ramach domeny bellator-mb.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, jest zabronione.