Turecka oferta ponownie najlepsza

2021-05-10-Fot-Pixabay-Life-Of-Pix
Fot. Pixabay/Life-Of-Pix

[2021-05-10] Turecka oferta firmy Kolin Insaat Turizm Sanayi ve Ticaret została ponownie uznana za najkorzystniejszą w przetargu na projekt i budowę 25-km odcinka Malewice-Chlebczyn przyszłej drogi S19 Via Carpatia – podała GDDKiA w Białymstoku. Turecka firma zaproponowała za to zadanie 665,2 mln zł.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała w komunikacie, że dokonując ponownego wyboru wykonała wyrok Krajowej Izby Odwoławczej. „Aktualnie – przy wyborze na odcinku Malewice – Chlebczyn, KIO nakazała odtajnienie dokumentów firmy Kolin złożonych w postępowaniu, a mogących mieć wpływ na jego wynik” – podała GDDKiA na swojej stronie internetowej.

Drogowcy przypomnieli, że 27 kwietnia, również dokonano ponownego wyboru oferty tej samej tureckiej firmy – jako najkorzystniejszej – w przetargu na odcinek Bielsk Podlaski Zachód-Boćki trasy S19. Firma Kolin Insaat zaproponowała za projekt i budowę tego 12-km odcinka S19 kwotę 254,7 mln zł. W tym przetargu KIO nakazała sprawdzić, czy nie doszło do zaproponowania rażąco niskiej ceny.

„W obu przypadkach, po wykonaniu przez GDDKiA wyroku KIO, oferta firmy Kolin ponownie została uznana za najkorzystniejszą” – poinformowała GDDKiA w Białymstoku.

Drogowcy przypominają jednocześnie, że od wyboru najkorzystniejszej oferty przysługują odwołania. Firmy mają na to 10 dni. „Jeśli ich nie będzie, a standardowa kontrola Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych zakończy się wynikiem pozytywnym, podpisanie umowy w systemie projektuj i buduj planujemy w połowie tego roku” – czytamy w komunikacie.

Budowa odcinka Malewice-Chlebczyn jest planowana na lata 2022-2025. GDDKiA przypomina, że ten odcinek będzie najbardziej na południe wysuniętym odcinkiem Via Carpatia w Podlaskiem, bo przekroczy rzekę Bug i poprowadzi do miejscowości Chlebczyn i Sarnaki, które są już w województwie mazowieckim. Powstanie też obejście Siemiatycz, a nad rzeką Bug powstanie estakada o długości 658 m. „Zaplanowane są dwa węzły drogowe – Siemiatycze Północ, gdzie S19 będzie krzyżować się z drogą wojewódzką nr 690, oraz Siemiatycze Południe, gdzie S19 będzie krzyżować się z drogą krajową nr 62 w kierunku Drohiczyna i Sokołowa Podlaskiego” – przypomniała GDDKiA.

logo PAP