Powstanie kolejny węzeł na Zakopiance

Tu powstanie węzeł Krzyszkowice

fot. GDDKiA

 

[2024-01-25] Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), dokonała wyboru wykonawcy kolejnego węzła na Zakopiance. Tym razem dotyczy to rejonu Krzyszkowic. Realizację Inwestycji powierzono firmie Nowak-Mosty, a jej koszt ogólny oszacowano na 91,1 mln zł.

W przypadku braku odwołań do tego rozstrzygnięcia, umowa zostanie podpisana na przełomie lutego i marca br. Realizator zadania będzie miał 18 miesięcy na wykonanie prac, licząc od podpisania umowy. W opcji maksimum, z uwzględnieniem przerw zimowych, węzeł powinien powstać w ciągu 2 lat.

Wygodniej do Krakowa i Myślenic

Docelowo, powyższe rozwiązanie drogowe zapewnić ma bezpieczny wjazd z Krzyszkowic na Zakopiankę w kierunku Krakowa i Myślenic. Sprzyjającym temu rozwiązaniem ma być budowa tunelu pod drogą krajową nr 7. W tunelu tym powstanie też chodnik dla pieszych.

Przyszła organizacja ruchu zakłada, że kierowcy jadący z Krakowa do Krzyszkowic zjeżdżać będą z Zakopianki w prawo, a następnie przejeżdżać pod DK7. Dostaną się wtedy nową drogą w pobliże miejscowej agencji pocztowej i trafią do przebiegającej przez wieś drogi powiatowej, prowadzącej do Sieprawia. Tym samym połączeniem, w przeciwnym kierunku, poruszać się będą pojazdy jadące z Krzyszkowic w stronę Myślenic. Natomiast ruch drogowy z Myślenic do Krzyszkowic i z Krzyszkowic w kierunku Krakowa zostanie poprowadzony przebudowaną w pobliżu Zakopianki drogą powiatową. Zmodernizowany ma być też zjazd z DK7 i wjazd na nią.

Prawie 40 tysięcy pojazdów dziennie

Jak wykazał Generalny Pomiar Ruchu przeprowadzony w latach 2020-2021, w okolicy przyszłego węzła z Zakopianką codziennie przejeżdża prawie 40 tysięcy pojazdów. Natomiast, dzięki budowie węzła i likwidacji dotychczasowych lewoskrętów, poprawić się mają tam warunki bezpieczeństwa drogowego. Jak zauważa GDDKiA, w latach 2017-2021 w miejscu tym doszło do 45 kolizji drogowych i 18 wypadków, w których zginęła jedna osoba, a 23 zostały ranne.