400 km dróg szybkiego ruchu ma zostać oddane do użytku w 2021 r.

400 km dróg szybkiego ruchu ma zostać oddane do użytku w 2021 r.

2021-07-14-Fot-GDDKiA
Fot. GDDKiA

[2021-07-14] Na drogach krajowych realizowanych jest ponad 110 inwestycji i w tym roku mamy nadzieję oddać do użytkowania ok. 400 km dróg szybkiego ruchu – poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w sobotę na antenie TVP Info.

– Dzisiaj ponad 110 inwestycji realizowanych jest tylko na drogach krajowych. To są miliardy złotych. W tym roku mamy nadzieję oddać do użytkowania ok. 400 km dróg szybkiego ruchu. To w komponencie dróg krajowych – mówił Adamczyk, podkreślając, że to nie wszystkie inwestycje, które mają poprawić jakość i bezpieczeństwo polskich dróg.

– Trzeba pamiętać, że również rząd dofinansowuje inwestycje na drogach samorządowych: 3,5 mld zł na drogach gminnych i powiatowych. (…) To także program bezpiecznej infrastruktury drogowej: 11 tysięcy przejść dla pieszych będzie doświetlonych – są już na to środki finansowe, jest program, są zgłoszenia, również są doświetlane przejścia na drogach gminnych i powiatowych – wyliczał.

Według zapowiedzi przedstawicieli MI, sieć tras szybkiego ruchu, czyli autostrad i dróg ekspresowych w Polsce ma być kompletna do 2030 r.

Budowa dróg samorządowych wspierana jest m.in. z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (wcześniej Fundusz Dróg Samorządowych), który powstał jako mechanizm wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego realizujących tego typu inwestycje. Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym. Źródła finansowania RFRD to m.in. wpłaty pochodzące z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dotacje z budżetu państwa, Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz z zysku spółek Skarbu Państwa.

pap-logo

BELLATOR

Maszyny Budowlane Sp. z o.o.
Aleja Rodziny Gürtlerów 101
41-700 Ruda Śląska
Tel./fax +48 32 340 80 57
Email biuro@bellator-mb.pl

Zamieszczone na stronach portalu internetowego prowadzonego przez ABRYS Sp. z o.o. w ramach domeny bellator-mb.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, jest zabronione.